INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Oziębłowski (Oziembłowski)  

 
 
1804 - 1878-08-27
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oziębłowski (Oziembłowski) Józef (1804–1878), litograf, ilustrator. Pochodził z rodziny ziemiańskiej osiadłej na Wileńszczyźnie. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych przy Uniw. Wil. jako uczeń Jana Rustema. Ok. r. 1830 otworzył w Wilnie zakład litograficzny, który działał do ok. r. 1854. Z pracowni tej wychodziły widoki Wilna – niekiedy wg rysunków O-ego (np. Góra Zamkowa, Trzech Krzyży i Bekieszowa w Wilnie, Kościół Św. Anny, Kaplica Ostrej Bramy) – i okolicznych miasteczek, obrazki świętych (jedno- i wielobarwne), typy ludowe oraz liczne portrety. Wśród tych ostatnich, rysowanych na kamieniu przez O-ego, często wg starych wizerunków, wymienić można Skirgiełlę, księcia litewskiego, Jana Dantyszka, Filipa Kallimacha (Buonacorsiego), Kacpra Bekiesza, a także uczonych, artystów i biskupów wileńskich, jak Floriana Bochwica, Szymona Czechowicza, Józefa Franka, Franciszka Smuglewicza, Wawrzyńca Gucewicza, Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Walerego Protasewicza, Jerzego Radziwiłła, Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza i wielu innych. W zakładzie O-ego rysownik i malarz Kazimierz Bachmatowicz odbijał swe prace litograficzne: „Souvenir de Dobrowlany” (1835), „Orłosiady, zbiór rysunków Aleksandra Orłowskiego” (1836), „Przypomnienie Wilna” (1837), „Souvenir pittoresque des petits ouvrages de J. Rustem…” (1837); ukazały się tam też Konstantego Kukiewicza „Sceny wileńskie” (1840). O. wykonał także – częściowo wg własnych rysunków – ilustracje do wielu wileńskich wydawnictw: Teodora Narbutta „Dzieje starożytne narodu litewskiego” (1835–41 I–IX), Karola Raczyńskiego „Znaczniejsze ubiory starożytne polskie za Jagiełły” (1838), Jana Szyttlera „Poradnik dla myśliwych czyli o rozmaitych sposobach zabijania i łowienia zwierząt” (1839), Floriana Bochwica „Obraz myśli mojej o celach istnienia człowieka” (1841), J. I. Kraszewskiego „Wilno od początków jego do r. 1750” (1840–2 I–IV) i tegoż autora „Obrazy z życia i podróży” (1852 I–II). W pracowni O-ego litografowano również nuty. On sam był autorem ilustrowanych Żywotów ŚŚ. Pańskich dla dzieci (1874 I), wydał też w przekładzie polskim H. Duvala „Historię naturalną dla dzieci” (1843–4) z licznymi tablicami. Zakład litograficzny O-ego, który potrafił oprzeć się całkowicie wpływom obcym, rozwinął najbardziej ożywioną działalność w latach trzydziestych i czterdziestych. Litografie cechuje wprawdzie nierówny poziom artystyczny: od interesujących często portretów po bardzo mierne obrazki świętych; prace te jednak, związane ściśle z jednym regionem, mają dużą wartość ikonograficzną i historyczną. O. zmarł w Wilnie 27 VIII 1878, pochowany został na cmentarzu Rossa w Wilnie.

Możliwe, że żoną O-ego była Aniela z Drojewskich (1814–1898) pochowana w tym samym grobowcu.

Przeszło 300 reprodukcji – a była to zapewne połowa wykonanych przez O-ego – posiadał w końcu XIX w. Józef Bieliński w Wilnie (m. in. Widok Wilna z Pohulanki, Kościół antokolski Św. Piotra, Ratusz w Wilnie, Ruiny Zakrętu, Widok Wilna z Poplaw, Były zamek Jagielloński w Wilnie, Kościół Św. Jana w Wilnie, Kościół Św. Anny i Bernardynów w Wilnie, Ruiny zamku Kiejstuta w Trokach). W zbiorach J. I. Kraszewskiego znajdowało się ponad 50 różnych litografii, portretów, widoków Wilna i Litwy. Miał je również w swych zbiorach Dominik Witke-Jeżewski w Głembokiem i Lucjan Uziębło w Wilnie. Obecnie większe zespoły litografii zakładu O-ego posiadają Gabinety Rycin Muz. Narod. w Warszawie i Krakowie oraz Biblioteka Narodowa.

 

Estreicher w. XIX; Grajewski, Bibliografia ilustracji; Enc. Wiedzy o Książce; Kraszewski, Catalogue d’une Collection; Słown. Pracowników Książki Pol.; Pamiątka Pierwszej w Warszawie Wystawy Mariańskiej, W. 1905 s. 159; Sawicka S., Grafika polska. Muzeum Narodowe w Warszawie, W. 1928 s. 27; – Banach A., Polska książka ilustrowana, Kr. 1959; Bieliński, Uniw. Wil.; Hist. sztuki pol., III; Kołaczkowski J., Wiadomości z przemysłu i sztuki w dawnej Polsce, Kr. 1888 s. 275; – Materiały do dziejów literatury i oświaty na Litwie i Rusi, Zebrał T. Turkowski, Wil. 1937 II, III s. 57, 140, 159; „Kłosy” 1886 t. 1 s. 243; „Przegl. Bibliogr.-Archeol.” (W.) T. 2: 1881 s. 494; „Ziemia” 1912 s. 678; – Materiały Red. PSB: Śnieżko A., Cmentarze wileńskie, Rossa II, (mszp.).

Elżbieta Szczawińska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.